Jak zadbać o należyte zabezpieczenie ładunku podczas transportu?

O skutecznym transporcie ładunku można mówić dopiero wtedy, kiedy dotrze on bezpiecznie na swoje miejsce. Możliwe jest to dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu ładunku. Jak tego dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli zlecamy usługę transportową firmie, która specjalizuje się w świadczeniu tego rodzaju usług, z reguły wychodzimy z założenia, że całość problemów związanych z transportem spada na tę właśnie firmę. Jest to prawda, ale tylko częściowa. Firma transportowa odpowiada bowiem za przewożony ładunek pod względem finansowym, jeśli ulegnie on zniszczeniu lub zaginie. Część odpowiedzialności może jednak firma ta zrzucić z siebie. W niektórych przypadkach za stan ładunku odpowiada właściciel. Dotyczy to pakunków, w które przewoźnik nie chce lub nawet nie może ingerować.

Jeżeli decydujemy się na zlecenie usługi transportowej, sporo uwagi powinniśmy poświęcić temu, co i w jaki sposób można przewozić. Należy dokładnie przeanalizować wówczas firmy transportowe działające w naszym rejonie i sprawdzić także ceny usług. Wszystkie te aspekty okazują się dla nas na tyle ważne, że bardzo często zapominamy o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo transportu. Zapominamy więc o tym, czy dany towar dotrze na miejsce w całości i jak towar ten jesteśmy w stanie do przewozu przygotować.

Za ładunek odpowiada przewoźnik!

Jeżeli do przewiezienia są zapakowane kartony, worki lub inne opakowania, firma transportowa nie może ingerować w to, co się w nich znajduje. W takiej sytuacji nie odpowiada zatem za wszelkie zniszczenia, do których dojdzie w trakcie transportu z przyczyny złego zapakowania. Dlatego też należy ogromną uwagę poświęcić na odpowiednie zabezpieczenie towaru wewnątrz opakowania. Należy zadbać o solidne zapakowanie i zabezpieczenie. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku wszelkich przedmiotów szklanych, które mogą się potłuc, połamać, czy zarysować. W kartonach powinny znajdować się wówczas wszelkie materiały wypełniające.

Przewoźnik odpowiada za ładunek, ale jeśli rzeczy są zapakowane wewnątrz nieodpowiednio, nie ponosi on odpowiedzialności za wszelkie zniszczenia. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz towar dotarł w całości do danego miejsca, musimy zadbać o profesjonalne zapakowanie i zabezpieczenie. Wtedy możemy mieć pewność, że usługa transportu przebiegnie tak, jak tego oczekujemy. Warto mieć tego pełną świadomość.

You may also like...