Jakie wymogi należy spełnić, aby otrzymać kredyt?

Praktycznie każdy spotkał się kiedyś z sytuacją, że w najmniej odpowiednim momencie popsuła się nam pralka, kuchenka, zepsuł się samochód przed wakacjami lub zabrakło nam pieniędzy na chociażby prezenty świąteczne. Oczywiście w takiej sytuacji w pierwszej kolejności zaglądamy na nasze konta i sprawdzamy ile mamy oszczędności. Jeśli one świecą pustkami starami się pożyczyć od rodziny czy znajomych. Jeśli nie chcemy lub nie możemy tego zrobić pozostanie nam udać się do banku po kredyt gotówkowy. To właśnie on bowiem jest najczęstszym rodzajem kredytu po który sięgamy. Dziś wzięcie kredytu gotówkowego jest z cala pewnością dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Bank w pierwszej kolejności sprawdzi naszą zdolność kredytowa. Musi upewnić się czy jesteśmy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie, a w drugiej kolejności sprawdzi naszą historię kredytową. To bowiem dzięki niej możemy być jeszcze bardziej wiarygodnymi klientami, lub mniej wiarygodnymi. Od historii kredytowej w dużej mierze zależy czy otrzymamy kredyt. Jednak jeśli do tej pory wszystkie swoje zobowiązania płaciliśmy zawsze terminowo, dla banku będzie to znak, że i w tym przypadku najprawdopodobniej tak będzie.

 

Jakie dokumenty są niezbędne by wziąć kredyt?

Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy w dużej mierze od tego czy już jesteśmy klientem banku a także od aktualnej oferty. Z całą pewnością należy okazać dowód osobisty lub paszport. Dane z dowodu muszą być takie same jak we wniosku. Dowód weryfikowany jest także pod kątem tego czy jego termin użyteczności nie minął. Następnie musimy udowodnić bankowi wysokość swoich zarobków. Zazwyczaj jest to zaświadczenie wydawane przez pracodawce. Na zaświadczeniu powinny znaleźć się takie jak informacje jak: czy zakład pracy znajduje się w stanie likwidacji, czy pracownik jest w okresie wypowiedzenia, i czy posiada zajęcia komornicze lub czy jest zatrudniony na okres próbny. Kwoty jakie są podawane w zaświadczeniu najczęściej są średnią za ostatnie trzy miesiące i podawane są jako kwota brutto i netto. W przypadku, gdy udajemy się do banku, w którym mamy konto i co miesiąc wpływa nasze wynagrodzenia, najczęściej nie ma potrzeby dostarczenia zaświadczenia. Dla banku takie wpływy są tak samo dobrym, jak i nie lepszym potwierdzeniem wysokości dochodów. Jeśli jesteśmy na rencie czy emeryturze także możemy ubiegać się o kredyt. Zazwyczaj wymagane jest wtedy potwierdzenia za np. 3 ostatnie miesiące wpływów na konto, lub ostatnia waloryzacja i odcinek emerytury. Kredyty są jednak zazwyczaj dedykowane osobom w pewnym wieku. W większości banków problemem może być udzielenie go osobie, która skończyła 80 lat.

Przy małej kwocie kredytu, a także wtedy gdy jesteśmy wieloletnim klientem banku możemy spotkać się z tym, że mamy szansę starać się o kredyt na oświadczenie. Wtedy to wystarczy wypełnić oświadczenie, w którym podajemy informacje dotyczącą naszych zarobków i nie musimy pobierać zaświadczeń od pracodawcy. Wtedy wystarczy udać się z dowodem osobistym do banku. Należy jednak pamiętać o tym, że dane powinny być wypełniony prawidłowo. Pracownik banku może zadzwonić do pracodawcy i potwierdzić telefonicznie wszystkie informacje. W momencie gdy dane te będą rozbieżne możemy nie otrzymać wnioskowanego kredytu.

Natomiast przy kwotach zazwyczaj wyższych niż piętnaście tysięcy złotych możemy spotkać się z tym, że nasz małżonek będzie musiał podpisać się też na kredycie. Jest tak w przypadkach gdy jesteśmy w związku małżeńskim i nie posiadamy rozdzielności majątkowej.

W przypadku, gdy jesteśmy osobą na którą zarejestrowana jest działalność także możemy ubiegać się o zwykły kredyt gotówkowy. Wtedy to wnioskujemy jako my, a źródło dochodu to właśnie działalność. Oczywiście w tym przypadku potrzebne są inne dokumenty, takie jak wpis do działalności gospodarczej, zaświadczenie o niezaleganiu w płatnościach z US i ZUS oraz dokument potwierdzający wysokość comiesięcznych dochodów. To jednak uzależnione jest od sposobu rozliczania.

 

Jak wysoki kredyt mogę otrzymać?

Każdy kto chce ubiegać się o kredyt w banku zastanawia się ile może otrzymać i czy tyle ile chce jest kwotą realną, a może tak naprawdę ubiegać się o jeszcze wyższa kwotę. Jednym z łatwiejszych sposobów sprawdzenia na ile możemy liczyć jest sprawdzenie swojej zdolności na różnych portalach branżowych czy też stronach już wybranego banku. Możemy więc posiadać już taką wiedzę przed pójściem do danego oddziału. Tak naprawdę kwoty minimalnych zarobków ustalane są indywidualnie przez każdy bank. Zazwyczaj jest to najniższa krajowa, jeśli mówimy o umowie o prace. Jednak nie jest to oczywiście reguła. Tak naprawdę wysokość zarobków nie jest najistotniejsza, ale zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Może się bowiem zdążyć tak, że osoba, która zarania dużo mniej, jednak jak do tej pory miała bardzo dobrą historię kredytową i nie ma zbyt wiele innych zobowiązań może otrzymać więcej od osoby zarabiającej dużo więcej, jednak takiej, która miała problemy z terminową spłatą swoich poprzednich czy aktualnych zobowiązań. Dla banku więc ważne są sztywne regułę i dane, które nie zawsze mają swoje odzwierciedlenie tylko i wyłącznie w kwocie wynagrodzenia. Tak naprawdę na ilość punktów w scoringu kredytowym wpław ma tak wiele czynników, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Na pewno wyższą ilość punktów otrzyma kawaler, który ma wykształcenie wyższe, dobre zarobki i idealna historię kredytową, niż mężczyzna, który ma kilkoro dzieci na utrzymaniu.

Należy jeszcze pamiętać o tym, że nie zawsze wzięcie kredytu musi oznaczać dla nas to, że musi udać się od oddziału banku. Mając konto, do którego mamy dostęp przez internet możemy w sposób niezwykle prosty wziąć samodzielnie kredyt. Wystarczy złożyć samodzielnie wniosek. Dokumenty zazwyczaj do podpisu przywozi nam kurier. Jest to sposób niezmiernie wygodny, gdyż nie musimy urywać się wcześniej z pracy czy tracić dnia wolnego po to by złożyć wniosek. Nie czujemy też presji co do wysokości branego kredytu. Możemy zawsze sami przemyśleć całą sytuację, tak aby raty były dla nas najbardziej optymalne.

You may also like...