Rodzaje kredytów – jaki na wakacje a jaki na remont?

Przez całe życie spotykamy wiele problemów, których często jedynym rozwiązaniem jest spory zastrzyk gotówki. Dzisiaj podejście do brania kredytów wygląda znacznie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Biorąc przykład z krajów zachodnich, Polacy coraz częściej i chętniej się zapożyczają. Rzadko kogo stać, aby mógł od razu zrealizować wiele ze swoich marzeń, a także rzadko kto chce czekać tyle, aż sam odłoży niezbędną kwotę. Żyjemy coraz szybciej. Czas wolny chcemy spędzać w sposób ciekawy i często wiąże się się to z dodatkowymi wydatkami. Banki dziś proponują nam różne możliwości zapożyczania się, tylko czym się te sposoby różnią i jaki wybrać najlepiej dla siebie?

Kredyt na nieoczekiwane wydatki

Chyba każdy może wyobrazić sobie sytuację taką, gdy wyjeżdżamy na wakacje i np. chcemy skorzystać z dodatkowych atrakcji, lub sytuację związaną z problemem z samochodem, który trzeba pilnie naprawić. Nie są to duże koszty, na które w perspektywie dłuższego okresu czasu z całą pewnością byśmy mogli sobie odłożyć. Jednak z takimi właśnie wydatkami na ogół jest tak, że zdarzają się w sposób nagły. Nie zawsze wiemy jak wyjść z takiej sytuacjami. Wymarzonym sposobem byłoby pożyczenie pieniędzy od rodziców czy znajomych, jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto jest mieć także jakieś zabezpieczenie finansowe, dzięki któremu w różnego typu nagłych sytuacjach, które się jednak zdarzają będziemy mogli poczuć się bezpiecznie pod względem finansowym. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne rodzaje kredytów, które nie muszą być związane z dużą kwotą zadłużenia i są dostępne wtedy, gdy tego potrzebujemy:

  • Debet w koncie – ten rodzaj jest dostępny praktyczne dla wszystkich użytkowników kont bankowych, oczywiście jeśli co miesiąc wpływa na niego wynagrodzenie lub świadczenie. Wszystko uzależnione jest od banku, jednak najczęściej do tego by uzyskać debet nie trzeba spełniać zbyt wielu wymogów. Debet zazwyczaj przyznawany jest na kwoty do maksymalnie 1000 – 2000 zł. Kwoty te mogą zaczynać się natomiast od 200 – 300zł. W praktyce wszystko wygląda w ten sposób, że mając na koncie co miesiąc 2000 zł i mając w koncie debet 500zł widzimy dostępną kwotę 2500. Po tym, gdy skorzystamy z naszych środków mamy do dyspozycji jeszcze dodatkowe 500zł, które użyczane są nam na miesiąc. Nie musimy się jednak zbytnio martwić spłatą debetu. W momencie gdy wpływa nam wynagrodzenie regularnie, debet zostaje spłacony w całości. Jeśli wykorzystaliśmy więc całość dostępnego debetu, czyli 500, po wpłacie wynagrodzenie widzimy 2000zł. W rzeczywistości jednak jest to kwota 1500zł oraz 500 debetu. Możemy oczywiście z niego korzystać. Każdorazowy wpływ na konto zmniejsza kwotę zaciągniętego zadłużenia. Tym samym zmniejszając koszty. Bank pożyczając nam takie pieniądze zarabia na odsetkach. Liczone są one od wykorzystanej przez nas kwoty. Zazwyczaj przy zadłużeniu ok 500zł, koszty te wynoszą kilka złotych. Należy zwrócić uwagę jednak, czy bank będzie pobierał jakąś kwotę za odnowienie debetu, czy powtórne jego uruchomienie. Posiadając debet w koncie nie musimy też zgłaszać nigdzie chęci skorzystania z niego. Po prostu wypłacamy z konta tyle ile jest nam niezbędne.
  • Karta kredytowa – Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów radzenia sobie z kryzysowymi wydatkami. Jednak dziś jest wielu przeciwników jak i zwolenników kart kredytowych. To jakie mamy z nią doświadczenia uzależnione jest w dużej mierze od tego w jaki sposób nią operujemy, a także czy spłacamy ją w danym terminie. Limit na karcie kredytowej może być znacznie wyższy niż nasze wynagrodzenia i to właśnie ten czynnik decyduje o tym, że wybór odpowiedniej powinien być szczegółowo przeanalizowany. Na karcie kredytowej znajdują się pieniądze, które należą do banku. Warto mieć kartę w swoim posiadaniu. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które warunkują na nasze późniejsze zadowolenie, bądź niezadowolenie z jej posiadania. W pierwszej kolejności musimy pomyśleć o dostępnym limicie. Zazwyczaj nieoczekiwane wydatki nie są wysokim kosztem. Warto jest więc uzależnić limit od naszego wynagrodzenia i ustalić go w taki sposób, by go nie przekraczał. Ważne jest także odpowiednie ustawienie okresu spłaty. W praktycznie każdym banku mamy możliwość dobrania dla nas najbardziej odpowiedniego terminu. Najlepiej jeśli będzie to zaraz po wpływie wynagrodzenia na nasze konto. Kartę kredytową można spłacać na dwa sposoby. Albo płacimy minimalną wymaganą kwotę zadłużenia – jest to najczęściej kilka procent, lub też całość zadłużenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest spłacanie zawsze całości, nie rodzi to bowiem dodatkowych kosztów. Przy każdej karcie jest także tzw okres bezodsetkowy i w zależności od banku może on wynosić od 45 do nawet 60 dni. Czym dłuższy tym lepiej, bo dzięki niemu za korzystanie z karty możemy płacić mniej. Ważne jest także to, aby korzystać z karty podczas płatności bezgotówkowych. Wypłacanie z niej gotówki jest możliwe, jednak zazwyczaj związane ze sporymi kosztami. Karta mimo ostatniej złej sławy odpowiednio używana może być naprawdę dobrym produktem. Może oprócz nieprzewidzianych wydatków sprawdzić się chociażby podczas kupowania biletów lotniczych, robienia różnego typu rezerwacji lub ogólnie płatności online.

 

Najpopularniejszy kredyt gotówkowy

Pomimo wprowadzania wciąż nowych sposobów zadłużania się wciąż najpopularniejszym zdaje się być kredyt gotówkowy. Działanie jego jest banalnie proste. Do jego zaciągnięcia nie musimy posiadać też konta w banku. Chociaż być może właśnie dzięki temu, że mamy konto możemy liczyć na to, że bank nie będzie wymagał od nas żadnych dodatkowych dokumentów do jego zaciągnięcia. W momencie gdy na konto co miesiąc wpływa wynagrodzenie, możemy liczyć na niższe koszty związane z jego uzyskaniem i spłata, a także i szybszym czasem rozpatrzenia wniosku. Jesteśmy wtedy bowiem dla banku bardziej wiarygodni.

Kredyt gotówkowy uzyskujemy w określonej kwocie, która zostaje nam wypłacana na konto, lub w gotówce. Spłata jego zazwyczaj składa się rat. Im dłuższy termin spłaty tym związany jest on z wyższymi kosztami, jakie musimy ponieść. Raty takie mogą zostać przyznane od 6 do 120 czy nawet w niektórych przypadkach 150 miesięcy.

You may also like...