Przesyłka za pobraniem – jak to działa?

Zakupy przez Internet są coraz bardziej popularne, jednak wciąż mamy obawy decydując się na takie rozwiązanie. Obawy dotyczą głównie uczciwości sprzedawcy oraz całej transakcji. Okazuje się, że różne sklepy internetowe wykorzystują dodatkową opcję usługi „za pobraniem”, która służy ograniczeniu naszych obaw i zabezpieczeniu zakupu.

Niestety w dobie Internetu pojawia się wielu oszustów, próbujących dorobić na nieuczciwych przekrętach. Na szczęście dzisiaj coraz trudniej nabrać nas, ponieważ świadomość konsumentów jest dużo większa a prawo egzekwuje nadużycia w sieci. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest usługa „za pobraniem”, występująca najczęściej pod skrótem COD – Cash On Delivery.

Co znaczy COD?

Cała procedura usługi Cash On Delivery jest bardzo prosta. Kurier dostarcza przesyłkę pod wskazany adres odbiorcy, a ten, zanim ją otworzy, potwierdza odbiór i dopiero wtedy reguluje wszelkie płatności. Niestety zawartość paczki możemy dopiero sprawdzić po dokonaniu potwierdzenia, co również może wiązać się z małym ryzykiem. Dla tych więc, którzy boją się już słynnych cegieł w kartonie, wprowadzono dodatkową usługę, która nazywa się „sprawdzenie zawartości”. Okazuje się jednak, że to praktycznie udogodnienie wprowadziła do tej pory jedynie Poczta Polska. Są oczywiście sytuacje kiedy sprawdzenie przesyłki jest wymagane a nawet konieczne, kiedy na przykład widzimy, że opakowanie zostało uszkodzone, ponieważ w zaistniałych okolicznościach istnieje ryzyko, że zawartość przesyłki została zniszczona . O ile wszystko jest w porządku, kurier pobiera należną opłatę, którą następnie rozlicza w firmie, ta – w określonym przedziale czasowym – dostarcza ją Nadawcy. Przesłanie pieniędzy nadawcy odbywa się za pośrednictwem przelewu bankowego lub przekazem pocztowym.

Dla kogo jest COD?

Musisz być świadomy, że nie wszystkie firmy kurierskie udostępniają usługę COD klientom indywidualnym, czyli tym, którzy nie mają umowy podpisanej z konkretnym operatorem kurierskim. W tej sytuacji jeśli chcesz nadać przesyłkę, ale tak się składa, że nie prowadzisz własnej działalności gospodarczej oraz nie posiadasz umowy z firmą kurierską, niestety nie będziesz mógł skorzystać z usługi „przesyłki za pobraniem”. Dlatego warto wiedzieć, które firmy mogą ci pomóc w takiej sytuacji. Firmy kurierskie, które wprowadziły COD tylko dla klientów z podpisaną umową to UPS, GLS Poland, DPD Polska, TNT Express Poland, K-EX. Firmy, które uruchomiły tę usługę dla klientów indywidualnych to DHL Express, Siódemka, OPEK, Pocztex.

You may also like...