Pożyczka czy kredyt – co wybrać?

Wielu z nas czasami potrzebuje w realizacji swoich planów wesprzeć się dodatkowymi finansami. Oczywiście wymarzoną opcją jest skorzystanie w tym celu z własnych oszczędności. Jednak nie każdy ma możliwości lub chęci by odkładać co miesiąc jakąś kwotę. W takich sytuacjach możemy pożyczyć pieniądze od rodziny, znajomych lub też udać się do banku lub innej instytucji finansowej. Wybór na rynku jest dziś ogromny i możemy pogubić się wręcz w gąszczu ofert. Co jest lepsze kredyt brany w banku czy pożyczka i czym się w ogóle różnią?

Pożyczka bez BIK, czym tak naprawdę jest?

Kredyty i pożyczki różnią się między sobą nie tylko samym nazewnictwem, ale także i innymi cechami. W banku możemy otrzymać kredyt. Zazwyczaj by go dostać musimy spełnić wiele wymogów formalnych. Musimy po prostu udowodnić, że jesteśmy w stanie spłacać go potem. Nie tylko przedstawiamy zaświadczenie o zarobkach czy dokumenty potwierdzające tożsamość. W Banku jesteśmy sprawdzani tez w różnych bazach, takich jak np. BIK – gdzie widoczna jest nasza historia kredytowa. Widać tam czy zawsze na czas spłacamy nasze zobowiązania i ile ich jest. Dla banku jest to ważne, gdyż na podstawie tych danych decyduje o tym czy może pożyczyć nam pieniądze, w jakiej wysokości i na jak długo. Wystarczy sobie jednak wyobrazić, że np. mając dwadzieścia lat wzięliśmy swój pierwszy mały kredyt na zakup jakiegoś sprzętu. W tym wieku człowiek jeszcze nie zawsze ma wszystko poukładane. I być może nie ze względu na złą wolę, ale przez zwykłe roztargnienie mieliśmy opóźnienia w spłacie kredytu. Talka informacja jest widoczna w BIK. Obniża naszą wiarygodność i tym samym możemy otrzymać kredyt droższy, na gorszych warunkach, lub wręcz możemy nie otrzymać go wcale. W takiej sytuacji możemy skorzystać także z pożyczki. Z roku na rok jest coraz więcej osób, które mają lub miały problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Dlatego też powstaje coraz więcej firm, które w swojej ofercie posiadają pożyczki bez BIK. Taką pożyczkę udzielić może praktycznie każda osoba fizyczna. Musimy przedstawić zazwyczaj informacje o dochodzie, jednak nie jesteśmy sprawdzani w różnych bazach, do których dostęp mają banki. Pożyczki tak jak i kredyty zazwyczaj rozłożone są na raty. Ich ilość uzależniona jest od danej instytucji. Przyjmuje się, że pożyczka jest droższą formą zadłużenia, przez to właśnie że ryzyko osoby, która nam ją użycza jest wyższe. Jednak nie zawsze jest to reguła i możemy znaleźć firmy, które oferują pożyczki bez BIK, które są bardzo korzystne.

 

Jak wybrać dobry bank czy firmę pożyczkową?

Decydując się na wzięcie kredytu czy pożyczki mamy ogromny wybór. Tak naprawdę ciężko jest samemu zadecydować, gdzie będzie dla nas najtaniej i najwygodniej. Są jednak pewne narzędzia, które mogą nam to znacznie ułatwić. W internecie są np. porównywarki kredytowe. Należy tam wpisać kilka danych, takich jak np. wysokość kredytu czy liczba rat i otrzymujemy informację zwrotną co do tego, gdzie jest najtaniej. Jednorazowo możemy porównać oferty nawet kilkunastu banków bez wychodzenia z domu i w relatywnie krótkim czasie. Należy pamiętać jednak, że promocyjne warunki kredytowe związane są z np. koniecznością wzięcia dodatkowych produktów. Musimy założyć np. konto czy wziąć ubezpieczenie kredytu. Jeśli to co oferuje nam bank dodatkowo jest bezpłatne nie musimy się tego obawiać. Powinniśmy jednak uzyskać jeszcze informację co do tego czy w każdym momencie możemy z konta czy ubezpieczenia zrezygnować, bez żadnych konsekwencji. Najlepiej tez brać kredyt tam, gdzie mamy swoje osobiste konto i tam, gdzie wpływa co miesiąc nasze wynagrodzenie czy świadczenie. Nie będziemy musieli wtedy po prostu donosić dodatkowo zaświadczeń o zarobkach. Bank będzie mógł też szybciej wypłacić nam pieniądze. W momencie, gdy zdecydowaliśmy się na wzięcie pożyczki a nie kredytu najlepiej jest zacząć szukać informacji od swoich znajomych czy rodziny. Może okazać się, że ktoś z naszego otoczenia brał już kiedyś pożyczkę i ma doświadczenie związane z konkretną firmą. Warto przez strony internetowe sprawdzać oferty i porównywać je. Na stronie internetowej powinniśmy zwrócić uwagę także na dane kontaktowe, które są podane. Powinien być tam nie tylko adres e – mail. Powinien być adres i najlepiej jeśli będzie telefon stacjonarny i komórkowy. Legalność firm możemy sprawdzić także samodzielnie. W dzisiejszych czasach jest to dziecinnie proste. Wybierając konkretną firmę powinniśmy zgłosić się do niej z zaświadczeniem o zarobkach. Zazwyczaj wymagane jest takie, które zawiera dane co do naszego 3 miesięcznego wynagrodzenia. Np średnia za ostatnie trzy miesiące brutto i netto. Niestety niektóre firmy pożyczkowe wymagają zaświadczenia wypełnionego na ich druku. Takie informacje możemy uzyskać jednak wcześniej odwiedzając stronę internetową danej firmy. Niektóre firmy pożyczkowe oferują także pożyczki nawet wtedy, gdy mamy zadłużenia komornicze. Jednak wtedy z całą pewnością nie otrzymamy zbyt wysokiej sumy, a koszt jej otrzymania będzie dość wysoki.

Zarówno kredyt jak i pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel. Nikt nie będzie wymagał od nas podania tego celu a także przedstawienia paragonów czy faktur potwierdzających dany zakup. Jeśli jednak planujemy zakup mieszkania najlepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ponieważ jest on udzielny na dłuższy czas a także i tańszy. Oprocentowanie go jest znacznie niższe, często możemy liczyć też na programy rządowe.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki musimy przemyśleć wysokość raty. Najlepiej jeśli przed wejściem do banku czy firmy pożyczkowej wiemy konkretnie jaką maksymalna ratę możemy płacić. Nie powinna być ona zbytnim obciążeniem. Chodzi o to żeby nie było problemu z późniejszą spłatą. Tej decyzji co do wysokości raty nie powinniśmy zmieniać pod wpływem chwilowego impulsu. Jednocześnie należy pamiętać, że im dłuższy kredyt i niższa rata tym tym zapłacimy w sumie więcej. Każda rata kredytowa składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Czym mniej rat tym kosztów jest także mniej.

You may also like...