Czy Polacy chętnie biorą kredyty?

Polska na tle innych państw Europejskich wciąż jest biedniejsza. Pomimo szybkiego rozwoju, wzrostu zarobków wciąż nie możemy równać się z takimi krajami jak: Włochy, Hiszpania czy Niemcy. Porównując inne kraje to właśnie Polacy zapożyczają się częściej i chętniej. Chcemy mieć bowiem takie samochody czy mieszkania jak nasi sąsiedzi zza granicy, a jednak nasze zarobki nie pozwalają nam jeszcze na to, by mieć porównywalne oszczędności jak oni. Największą ilość wziętych kredytów stanowią te zaciągnięte na zakup mieszkania. Mieszkanie jest bowiem dla nas niezmiernie ważne. Nie chcemy płacić przez niekreślony czas za wynajmowane lokum lub też mieszkać z rodzicami. Chcemy być niezależni i mieć swoje własne, niezależne mieszkanie. Niestety ceny, szczególnie za te w nowym budownictwie są bardzo wysokie i często są nieporównywalne do zarobków Polaków. Dlatego lwia część z osób, które zamierzają w przyszłości kupić mieszkanie chcą to zrobić przy pomocy kredytu. Polacy nie tylko zapożyczają się po to, by kupić mieszkanie. Tak samo chętnie bierzemy kredyty na zakup samochodu czy też sprzętu RTV czy AGD. W bogatszych krajach takie kredytowanie jest coraz rzadsze. Zauważyć można jednak, że nie jesteśmy zachłyśnięci już tak dostępnością do kredytów tak jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Dziś decyzja dotycząca kredytowania jest zazwyczaj przemyślana a oferty wielu banków sprawdzone. Jesteśmy świadomymi konsumentami. Nauczeni chociażby kredytami zaciągniętymi we Frankach czytamy starannie umowy i nie wierzymy tylko w to co usłyszymy, ale i sprawdzamy szczegółowo każdą informacje. Jest to bardzo pozytywne zjawisko ponieważ w ostatnich latach odsetek osób, które mają problemy ze spłatą swoich zadłużeń jest mniejszy. Nadal jest bardzo wysoki ale zauważyć można, że nie wzrasta.

Kredyt hipoteczny, który uznawany jest za jeden z najczęściej zaciąganych jest też najlepiej spłacanym. Spowodowane być może jest to tym, że decyzja co do zaciągnięcia go jest przemyślana i zazwyczaj tych zobowiązań nie biorą też osoby bardzo młode, tylko takie które mają stabilną sytuację na rynku pracy.

Kredyt firmowy – wciąż mało popularny

O ile często i chętnie bierzemy kredyty na różne cele, o tyle prowadząc firmę boimy się tego. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było zbyt wiele dobrych ofert dla przedsiębiorców. O ile już jakieś były to zazwyczaj, aby moc starać się o kredyt spełnić było trzeba tak wiele warunków, że dla wielu było to nieosiągalne. Dziś naprawdę wiele się w tej kwestii zmieniło. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów biznesowych. Wprowadzają do swojej oferty produkty, które są dopasowane do różnych typów działalności, a otrzymanie ich nie wiąże się już z tak dużą ilością formalności niezbędnych do spełnienia. Jednak kredyty te wciąż nie są chętnie brane. Przedsiębiorcy czują się niepewnie na rynku i boją się dodatkowych zobowiązań i kosztów. Należy zauważyć jednak, że wszystkie firmy które się rozwijają muszą mieć jakieś zaplecze finansowe, które nie zawsze można zbudować w szybkim czasie. Najkorzystniej jest mieć nawet kredyt, z którego nie korzystamy, a jest w razie różnych zawirowań. Takim właśnie jest kredyt obrotowy w koncie, czy różnego typu limity. Zawsze mamy możliwość z nich skorzystać, ale tak naprawdę nie musimy tego robić.

Wiele banków zmieniło całą swoją strategię i zaczęło skupić się właśnie na kliencie biznesowym a nie tylko indywidualnym. Oprócz produktów takich, jak wszelkiego typu kredyty, konta, karty czy lokaty mają w swojej ofercie także usługi pozafinansowe. Np zakładając konto firmowe przedsiębiorca może liczyć na to, że w razie takiej potrzeby może bezpłatnie skorzystać z porady prawnej czy podatkowej. Niektóre banki oferują także wsparcie w zakresie projektowania strony internetowej i wielu innych. Widać więc jak to wszystko bardzo się zmienia.

Kredyt przez internet czy w banku?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że współcześnie coraz więcej czynności możemy wykonać bez wychodzenia z domu. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Zakupy przez Internet czy to ubrań czy spożywcze są codziennością. Tak samo jest z bankami. Jeszcze kilka lat temu, aby otworzyć konto czy zaciągnąć kredyt musieliśmy udać się do oddziału. Dziś w wielu przypadkach nie ma takiej konieczności. Możemy sami założyć konto wpisując w odpowiedni wniosek swoje dane. Jeśli natomiast chodzi o zaciągnięcie kredytu wszystko zależy od tego gdzie chcemy go wziąć. Jeśli jest to bank, w którym mamy już konto osobiste na które wpływa co miesiąc nasze wynagrodzenie to sprawa jest prosta. Możemy logując się na swoje konto złożyć wniosek na kredyt. Na ogół jest jednak tak, że w przypadku pozytywnej decyzji, dokumenty przywozi nam kurier. Musimy podpisać się w wyznaczonych miejscach. Jeśli jednak chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny najlepiej jest udać się osobiście do banku. Tam doradca może nie tylko sprawdzić od razu poprawność wszystkich dokumentów jakie posiadamy, ale także i podpowiedzieć wiele rzeczy, dzięki którym nasz kredyt będzie tańszy.

Wiele firm pożyczkowych działa tylko przez strony internetowe. Zaciągnięcie takiej pożyczki może odbyć się tylko w sposób online. Wtedy musimy wypełnić dokładnie wniosek a także dołączyć dokumenty potwierdzający dochód. Mogą być to zaświadczenia o zarobkach, wydruk z banku z widocznym wpływem wynagrodzenia lub w niektórych miesiącach PIT. W przypadku emerytów i rencistów należy przedstawić ostatnia waloryzację a także odcinek, który przynosi listonosz lub potwierdzenie wpływu na konto.

Pożyczki przelewane są przez wskazane przez nas rachunki bankowe. Czas jaki musimy na nie oczekiwać nie zawsze jest niezmiernie krótki jak wynika to z reklam. Być może w przypadku, gdy jesteśmy stałym klientem firmy pożyczkowej i zawsze spłacamy raty na czas udaje się wciąć kolejna pożyczkę w piętnaście minut. Zazwyczaj taka weryfikacja może trwać dobę lub dłużej, a także należy doliczyć czas związany z wpłynięciem środków na konto. Szybciej może się to odbyć w firmie pożyczkowej, która ma swój oddział. Istniej wtedy bowiem możliwość wypłaty pożyczki w formie gotówki.

You may also like...