Co musisz wiedzieć o lampach ogrodowych?

Właściciele domów z ogrodem zapewne marzą o idealnym zagospodarowaniu przestrzeni dookoła swojego domu oraz dobrania oświetlenia pasującego do specyfiki terenu, w jakim wybudowano ich dom. Dobranie oświetlenia to jedno z trudniejszych zadań. Nie wystarczy podłączyć tylko żarówek i włączyć do prądu kabla zasilającego. Oświetlenie warto zaplanować już na etapie projektowania ogrodu. Związane jest to z wymogiem podciągnięcia do każdego z punktów oświetleniowych oddzielnego kabla. Musimy to zrobić jeszcze przed urządzeniem powierzchni ogrodu.

Popularne lampy do ogrodów..

Bardzo popularne w ostatnich latach są różnego rodzaju wiszące lampy ogrodowe. Dają one bardzo ciekawy efekt i nie przysparzają problemów z montażem lub późniejszą konserwacją. Lampy ogrodowe produkowane są w bardzo wielu stylistykach oraz kolorystykach. Bez problemu będziemy mogli je dopasować do innych lamp wykorzystanych w naszym domu oraz jego obrębie. Jedną z takich bardziej popularnych lamp jest model Cordoba. Jest to bardzo klasyczny wzór wykonany w kilku kolorach z mocnego aluminium. Kosz na żarówkę wykonany został z mlecznego szkła, co zapewnia lampie długą i bezproblemową pracę nawet w złych warunkach pogodowych. Dzięki aluminium, nasza lampa nie rdzewieje i przez cały okres użytkowania będzie wyglądała tak jak w momencie zakupu.

Innym bardzo ciekawym i niezwykle popularnym modelem lamp wiszących jest model Retro Classic II. Jest to niezwykle stylowa lampa wisząca, która podobnie jak wcześniej wspomniany model wykonana jest z aluminium, a klosz w tym modelu wykonany jest ze szkła piaskowanego. Daje to bardzo ładny i wręcz zabytkowy efekt. Tego typu lampy można spotkać w nowo odrestaurowanych dworkach i domach stylizowanych na poprzednią epokę. Jak widzicie, w sklepach jest ogromny wybór różnego rodzaju lamp i kinkietów, które w bardzo ładny sposób uatrakcyjnią nie tylko nasz dom, ale także ogród nadając mu tajemniczego i interesującego klimatu. Dodatkowo warto wspomnieć, że przy wielu lampach nasze rachunki za energię mogą wzrastać, więc warto stosować żarówki wykorzystujące diody LED. W znacznym stopniu zmniejszy to nasze rachunki.

Jak oświetlić duży ogród?

Oświetlenie dużego ogrodu wcale nie jest taką łatwą sprawą. Oczywiście można użyć kilku dużych lamp, które doświetlą wszystkie zakątki naszego ogrodu, jednak stracimy wtedy szansę na cieszenie się z uroków romantycznych kolacji przy świecach w pięknym otoczeniu naszego ogrodu. Aby uzyskać interesujący efekt, powinniśmy skorzystać z różnych rodzajów lamp i oświetlenia o niezbyt wysokim natężeniu. Do tego celu świetnie nadają się lampy z żarówkami diodowymi. Pozwalają one na zminimalizowanie kosztów za energię elektryczną oraz uzyskanie bardzo miłego i romantycznego oświetlenia.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym do oświetlania np. alejek w ogrodach jest kostka brukowa z zamontowanymi w niej diodami led. Dzięki temu otrzymujemy bardzo interesujący efekt pozwalający na duże pole do popisu dla pomysłowych osób. W głównych punktach ogrodu warto zainstalować trochę mocniejsze źródła światła, które pozwolą na dobrą widoczność przy jednoczesnym zachowaniu nastrojowości naszego przydomowego ogrodu.

Jeżeli nie wiemy jak się zabrać do tego, to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firm projektowych, które zajmują się tworzeniem ogrodów oraz ich aranżacją. Dzięki ich pomocy znacznie łatwiej będzie nam uzyskać pożądany przez nas efekt. W wielu przypadkach koszt takiej usługi jest znacznie niższy niż własne próby i błędy popełniane podczas tych prób. Decydując się jednak na samodzielne urządzanie ogrodu i jego oświetlenie powinniśmy skupić się na wykorzystaniu jak najbardziej energooszczędnych rozwiązań, do których należą oczywiście żarówki LED oraz taśmy LED, które nadają doskonałego efektu, jeżeli zamontujemy je np. pod parapetami lub w trudno dostępnych miejscach. Życzę udanej aranżacji i oświetlenia swojego ogrodu.

You may also like...