Co musisz wiedzieć malując ściany w domu!

Decydując się na remont naszego mieszkania, powinniśmy dokładnie przeanalizować działania, jakie musimy wykonać. Jeżeli jest to standardowy remont polegający na malowaniu i odświeżeniu ścian, to praktycznie w każdym przypadku procedura jest podobna.

Malowanie ścian krok po kroku!

Pierwszym etapem, jaki powinniśmy wykonać, jest sprawdzenie i przygotowanie powierzchni ścian. Powinniśmy wykryć wszystkie wgłębienia, ubytki i zarysowania i wypełnić je odpowiednią masą szpachlową np. gipsem szpachlowym. W dalszej części tego etapu po wyschnięciu wszystkich uzupełnianych gipsem miejsc powinniśmy dokładnie oczyścić wszystkie ściany oraz sufit. Do tego zadania świetnie nadaje się wilgotna ścierka. Dzięki temu pozbędziemy się ze ścian wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu warto jest, zabezpieczyć wszystkie meble i sprzęty w domu, żeby nie zachlapać ich farbą. Do tego zadania świetnie nadaje się folia malarska.

Następnym etapem będzie gruntowanie ścian i sufitu. Specjalną substancją przeznaczoną do tego zadania malujemy całe pomieszczenie. W większości przypadków kolor, jaki uzyskujemy jest kolorem białym. Po wyschnięciu i odczekani wymaganej liczby godzin możemy przystąpić do malowania sufitu. Najlepiej do tego zadania nadaje się wałek. Za pomocą wałka na kiju oraz kuwety dokładnie malujemy sufit. W razie potrzeby po wyschnięciu powtarzamy tę czynność i nanosimy drugą warstwę farby.

Etap końcowy – malowanie ścian!

Kolejnym etapem jest malowanie ścian. Jednak przed malowaniem ścian powinniśmy nakleić taśmę malarską w miejscach wzdłuż sufitu oraz w miejscach, w których nie będzie malowane. Warto jest też zabezpieczyć różnego rodzaju elementy jak gniazdka i włączniki światła. Na początek pędzlem robimy tzw. odcięcia we wszystkich kontach w naszym pomieszczeniu. Ściany malujemy podobnie jak sufit przy użyciu wałka oraz kuwety. Jeżeli nie udało pokryć się dokładnie kolorem ścian, można powtórzyć malowanie jeszcze raz. W ten sposób bez problemu pomalujemy każdą ścianę bez obaw o stan naszych mebli oraz samych ścian w naszym mieszkaniu.

You may also like...