Kredyt – kiedy się opłaca?

Wymarzona sytuacja jest taka, gdy stać nas na wszystko co chcemy. Nie musimy martwić się wtedy pożyczaniem od rodziny znajomych, czy zaciąganiem kredytów. Mamy swoje oszczędności, z których w razie nieprzewidzianych wydatków możemy skorzystać. Niestety nie każdy jest w taki idealnej sytuacji. Większość z nas na bieżąco wydaje wszystkie zarobione pieniądze i nie ma już dodatkowych środków na to by cokolwiek odłożyć. Wtedy tez jesteśmy zmuszeni wręcz w niektórych sytuacjach skorzystać z pomocy banków i zaciągnąć kredyt. Warto jednak zawsze robić to z głową i pamiętać, że dosyć łatwo zapętlić się w coraz to nowych zobowiązaniach. Są sytuacje, gdy nie możemy poradzić sobie bez wsparcia z banku, jak np. przy zakupie mieszkania czy działki. Jednak są także sytuacje gdy możemy spokojnie odłożyć sobie wyznaczona kwotę np. na zakup sprzętów RTV.

Kredyt hipoteczny – jaki jest najlepszy?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest wiele banków na rynku, a każdy z nich ma swoją indywidualną ofertę kredytowa, która także co jakiś czas się zmienia. Są jednak narzędzia, które mogą nam ułatwić podjęcie tej decyzji. Na wielu portalach dostępne są bowiem porównywarki kredytowe. Wystarczy tam wpisać wymagane dane dotyczące wysokości kredytu i otrzymamy informację, gdzie zapłacimy najmniej. Na różnych portalach dotyczących kredytów, lub na stronach konkretnych banków możemy także sprawdzić wstępnie swoją zdolność. Oczywiście warto jest to zrobić jeszcze przed udaniem się do oddziału. Będziemy mieli już jakąś informację na jaki kredyt możemy liczyć i czy ten o którym myśleliśmy jest w naszym zasięgu. Zaciągając kredyt hipoteczny powinniśmy zdawać sobie sprawę też z tego, że zazwyczaj będziemy musli dodatkowo założyć konto w danym banku i to właśnie na nie będzie musiało wpływać nasze wynagrodzenie. Często oferowane są też dodatkowe ubezpieczenia czy karty kredytowe. Dzięki tym dodatkowym produktom można zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat. Jest to dla nas korzystne o ile z produktów tych możemy zawsze zrezygnować i nie wiąże się to dla nas z dodatkowymi kosztami. Kredyty hipoteczne dziś w większości przypadków wymagają wpłaty wkładu własnego. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla banku, a także właśnie dziewki tak naprawdę mamy od razu mniejszą kwotę kredytu do spłaty. Ten ruch sprawił jednak, że dziś nie jest to już tak dostępne jak jeszcze kilka lat temu. 20% wartości mieszkania jest kwota sporą i nie do przejścia dla wielu. Doliczając do tego koszty takie jak: notariusz czy opłata podatku robi się często kwota 30% wartości mieszkania, którą musimy sfinansować sami. Jest to jeden z powodów dlaczego kredyty hipoteczne są coraz później zaciągane. Wiele osób musi po prostu odłożyć pieniądze na to by wziąć móc się o kredyt starać, o remoncie przyszłego lokum nie mówiąc. Pożyczki mieszkaniowe należą do jednych z lepiej spłacanych. Dlatego dla wielu osób to posuniecie było niepotrzebne. Jeszcze bowiem kilka lat temu mogliśmy liczyć na finansowanie w wysokości 110%. Wtedy tak naprawdę można było kupić mieszkanie szybciej, a koszt raty nie był też dużo wyższy. Kwota, która jest rozłożona na tak wiele rat nie różni się znacząco.

 

Mieszkanie na kredyt, czy można sprzedać?

Decydując się na zakup mieszkania w wieku 25 lat nie zawsze jesteśmy pewni czy to był dobry krok. Możemy zmienić zdanie przecież z różnych powodów. Chociaż najczęstszym z nich jest rozwód. O ile mieszkanie było kupione za własne pieniądze nie ma większego problemu. Sprzedajemy je i dzielimy się zyskami na pół. Co jednak gdy mieszkanie było kupione za kredyt z banku? Jak się okazuje nie ma też z tym większego problemu. Najłatwiej jest spłacić kredyt gotówką. Nabywca, który chce od nas kupić mieszkanie płaci za nie gotówką, musimy przekazać mu dokument potwierdzający wykreślenie z hipoteki. Należy jednak uważać, bo w niektórych bankach możemy spotkać się z dosyć wysokimi kosztami związanymi z taką spłata. Bank bowiem z tego powodu przestaje zarabiać comiesięcznie na odsetkach. Ten sposób jest jednak najłatwiejszy i trwa krótko. Są też inne sposoby sprzedaży mieszkania na kredyt. Niekoniecznie nabywający musi mieć pieniądze, aby nabyć mieszkanie. Może udać się z nami do banku i zaciągnąć kredyt z zabezpieczeniem sprzedawanej nieruchomości. Najpierw musi zostać jednak wykreślona poprzednia hipoteka. Jest to sposób bardziej skomplikowany, ale nie niemożliwy do przeprowadzenia. Biorąc pod uwagę to, że że samo procedowanie wniosku kredytowego może trwać dosyć długo tak samo jak wykreślenie z księgi wieczystej to cała ta procedura może się znacznie przedłużyć, a i tak nie będziemy mieli pewności czy aby na pewno osoba chcąca nabyć mieszkanie dostanie kredyt. Istnieje także jeszcze jednak możliwość, mianowicie można przenieść kredyt na inną nieruchomość. Także wszystko nie jest proste, ale nie niemożliwe. Wydawać się może, że takie sytuacje są rzadkie. Jednak tak naprawdę dla banków to czynności, które są rutynowe. Nie musimy się więc obawiać. I to, że wzięliśmy kredyt kilka lat temu na trzydzieści lat, nie oznacza wcale tego, że będziemy musieli w nich mieszkać i spłacać je aż do emerytury.

Kredyty hipoteczne to codzienność wielu z nas. Sprzedając takie lokum z różnych życiowych powodów musimy przygotować wcześniej dwa oświadczenia. Pierwszym jest deklaracja o wysokości całkowitego zadłużenia. Dokument taki powinien zawierać nr konta do spłaty. A także oświadczenie banku, w którym zobowiązuje się usunąć wpis z księgi wieczystej. Jest to bardzo ważne, dlatego takie właśnie dokumenty najlepiej jest przygotować jeszcze przed uzgodnieniami z bankiem czy nabywcom nieruchomości.

Kredyt mieszkaniowy zawsze wiąże się z dosyć długim procedowaniem wniosku a także i z wieloma poważnymi decyzjami. Jednak tak naprawdę ciężko jest przewidzieć co się będzie z nami działo za pięć czy dziesięć lat. Na szczęście takie mieszkanie jak się okazuje można sprzedać. Być może w najbliższym czasie banki wprowadzą jeszcze inne nowe możliwości, by wszystkie procedury tego dotyczące trwały krócej i były mniej skomplikowane.

You may also like...