Kredyt samochodowy czy gotówkowy – który korzystniejszy?

Jest wiele sytuacji życiowych, w których wielu z nas musi wesprzeć się finansowo kredytem z banku. Tak naprawdę biorąc kredyt gotówkowy nie musimy podawać na jaki cel jest on nam dokładnie potrzebny. Nie ma też wymogu by przedstawiać faktury czy paragony potwierdzające zakup danej rzeczy. Czy w takim wypadku kredyt gotówkowy zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Czy kupując samochód może lepiej skorzystać z innych form finansowania, które od kilku lat są coraz bardziej dostępne? W poniższym artykule postaramy się opisać jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego a jakie samochodowego i kiedy z jakiego jest skorzystać najkorzystniej.

 

Kredyt samochodowy – co to takiego?

Typowy kredyt samochodowy udzielany jest z zabezpieczeniem. Możemy przeznaczyć go tylko na zakup pojazdu silnikowego. Czyli tak na dobrą sprawę nie musi być to samochód. Możemy kupić za niego motorówkę, ciągnik, samochód, motocykl czy motor. Od momentu, gdy kredyt samochodowy pojawił się w ofercie banków zyskał spore zainteresowanie. Do zalet jego należy wymienić przede wszystkim niskie oprocentowanie. W porównaniu do zwykłego kredytu gotówkowego może być ono nawet o połowę niższe. Jednak porównując te dwie oferty jest to chyba jego jedyna zaleta. Zakup samochodu przy pomocy tego kredytu nie jest wcale taki prosty i jesteśmy w tym względzie nieco ograniczeni. Przede wszystkim zazwyczaj wymagany jest wkład własny, od niego tez uzależniona jest atrakcyjność oferty. Minusem jest to, że jest to kredyt udzielany z zabezpieczeniem, w którym w tym przypadku jest pojazd silnikowy. Może być to przewłaszczenie, cesja polisy, czy dowód rejestrowy. Bank występuje w tych dokumentach do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Oczywiście przez ten okres pozbycie się samochodu na własną rękę nie należy do najprostszych, w niektórych bankach sprzedaż jest wręcz niemożliwa. W przypadku gdy mamy wypadek to także bank otrzymuje pieniądze od ubezpieczyciela. Należy więc przemyśleć, czy tak naprawdę lepiej jest zapłacić nieco wyższą kwotę i samemu dysponować swoim pojazdem, czy też płacić mniej ale być narażonym na różnego typu niedogodności. Jeśli jesteśmy zdecydowani, aby zaciągnąć taki właśnie kredyt najlepiej jest ubiegać się o niego na początku roku. Wtedy to i samochody są sporo tańsze a także możemy liczyć na ciekawsze oferty ze strony banku. Na portalach branżowych i na stronach poszczególnych banków możemy znaleźć oferty kredytowe lub porównywarki, dzięki temu bez wychodzenia z domu możemy poznać najlepsze oferty na rynku.

 

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu

Chyba najbardziej dostępny jest wciąż zwykły kredyt gotówkowy. Wnioskując o niego nie musimy podawać celu przeznaczenia. Tym samym może być on przeznaczony jak najbardziej na zakup nowego samochodu. Ma on swoje wady i zalety. Główną wadą kredytu gotówkowego jest oprocentowanie. Z całą pewnością jest ono znacznie wyższe, niż w przypadku samochodowego. Porównując raty na pewno możemy zauważyć znaczącą różnicę. Kredyt gotówkowy przeznaczony na zakup samochodu, posiada też wiele zalet. Przede wszystkim do jego otrzymania potrzebne jest nam zaświadczenie o zarobkach oraz dowód osobisty. A to także zależne jest od kwoty. W momencie gdy nie wnioskujemy o wysoką kwotę możemy liczyć na kredyt na oświadczenie. Cały proces udzielenia kredytu nie trwa długo i dzięki temu możemy w sposób szybki nabyć nasze wymarzone auto. Nie tylko jednak czas i mała ilość formalności przemawia za kredytem gotówkowym. Ważne jest także to, że samochód jest nasz, nie banku – tylko nasz! Możemy go więc w każdej chwili sprzedać a w momencie stłuczki to my otrzymujemy pieniądze od ubezpieczyciela. To bardzo ważne i dla wielu osób właśnie to przemawia za kredytem gotówkowym. Przed decyzją co do tego, gdzie udamy się po kredyt warto porównać oferty. Mogą się one znacznie od siebie różnić. Praktycznie w każdym miesiącu jakichś bank posiada promocje kredytowe, z których najczęściej warto jest skorzystać. Oferty można najłatwiej sprawdzić na porównywarkach kredytowych, które dostępne są na wielu branżowych portalach. Jednocześnie możemy sprawdzić też swoją zdolność. Idąc do banku wiemy na jakie oprocentowanie możemy liczyć, a także i ile możemy otrzymać. Będąc zatrudnionym na umowę o pracę, wystarczy zaświadczenie z trzech ostatnich miesięcy. Powinna być to podana średnia naszego wynagrodzenia wyrażona w wartościach brutto oraz netto. Na zaświadczeniu powinna znajdować się także informacja o tym czy zakład pracy znajduje się w stanie likwidacji, czy pracownik jest w stanie wypowiedzenia oraz czy nie jest pracownikiem sezonowym. Na zaświadczeniu powinny też widnieć informacje o ewentualnych pożyczkach zakładowych lub zajęciach komorniczych. Nie tylko jednak zaświadczenie o zarobkach ma wpływ na to czy otrzymamy kredyt czy też nie. Ważne jest także sprawdzenie naszej historii kredytowej. Dobra historia może sprawić, że możemy liczyć na szybsze podjęcie decyzji przez bank a także na niższe oprocentowanie. Nieterminowe płatności w przeszłości mogą sprawić, że nie otrzymamy kredytu pomimo wysokich zarobków. Jest to niezmiernie ważny element, który rzutuje na decyzję kredytową.

Zakup samochodu jest chyba jednym z najczęstszych powodów naszego zadłużania się w bankach. Jako Polacy nie jesteśmy wcale w tej kwestii odosobnieni. Tak samo bowiem na ten cel pieniądze pożyczają Włosi, Hiszpanie a nawet i Niemcy. Zależy nam coraz częściej, aby nasz samochód nie miał kilkunastu lat. A na tym aby był nie tylko nowoczesny i szybki, ale i przede wszystkim bezpieczny. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, dlatego też doceniamy takie parametry samochodu, które mają też wpływ na nasze środowisko. Pojazdy te jednak zazwyczaj kosztują znacznie więcej niż te używane. Dlatego też musimy wspomagać się podczas ich zakupu. Wybór odpowiedniego kredyt na zakup samochodu jest ważny, jednak uzależniony od indywidualnych preferencji. Dla jednej osoby ważne będzie to, ze płaci niską ratę a dla drugiej nieograniczenia się w zarządzaniu autem.

You may also like...