Kredyt konsolidacyjny – czyli jak płacić mniejsze raty

Współcześnie coraz częściej i chętniej sięgamy po kredyty. Powody, z których z nich korzystamy są różne. Wiele osób woli robić np. zakupy na raty niż jednorazowo wydać dużą sumę pieniędzy. Warto jest mieć także debet w koncie czy kartę kredytową. Wcześniej wzięty kredyt gotówkowy na mały remont, też potrafi ciągnąć się dość długo. W rezultacie możemy mieć wiele niezbyt dużych zobowiązań, które jednak miesięcznie stanowią spory koszt, w naszym domowym budżecie. Czy są sposoby na to, aby się go pozbyć, lub przynajmniej koszty te zmniejszyć? Oczywiście! Chyba najlepszym z nich jest spłacenie zobowiązań, zmniejszenie limitu na kartach kredytowych lub zlikwidowanie debetu w koncie. Jeśli jednak nie jest dla nas to tak proste, można także postarać się o nowy…kredyt. Tym razem jednak miałby to być kredyt konsolidacyjny.

Wiele osób zna pojęcie kredytu konsolidacyjnego, jednak nie za bardzo wie na czym to wszystko polega. Najogólniej można powiedzieć, że konsolidacja, to połączenie kilku zobowiązań (kredytów) w jeden. Tym samym zamiast płacić kilka rat, mamy jedną. Jest ona oczywiście większa niż rata pojedynczego zobowiązania, jednak niższa niż one wszystkie razem wzięte. W większości przypadków takie rozwiązanie jest opłacalne. Należy bowiem uświadomić sobie, że każdy zaciągnięty kredyt to nie tylko kapitał, który otrzymaliśmy, ale także i koszty dodatkowe, które zazwyczaj płacimy w każdej racie. Połączenie kredytów w jeden oznacza tylko jeden koszt – jest to więc dużo tańsze. Widząc jedną ratę łatwiej jest też nią płacić. Nie musimy bowiem pamiętać o innych tak jak do tej pory.

 

Jak i gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne znajdują się w ofercie wszystkich banków. Często to też właśnie na nie jest niskie, promocyjne oprocentowanie. Przed podjęciem decyzji jednak do jakiego banku się zgłosimy, należy sprawdzić ofertę innych. Na szczęście w tym celu nie musimy odwiedzać wielu placówek bankowych i tracić na ten proceder mnóstwo czasu. Wystarczy skorzystać z jednej z dostępnych w Internecie porównywarek kredytowych. Możemy się dzięki nim w prosty i szybki sposób dowiedzieć się w jakim banku będzie nam najkorzystniej wziąć kredyt konsolidacyjny. Oferty te zmieniają się dosyć szybko, dlatego warto być na bieżąco i sprawdzić ofertę krótko przed złożeniem wniosku. W momencie, gdy już wiemy, gdzie jest najkorzystniej powinniśmy się w sposób szczególny do takiej wizyty przygotować. W tym celu na spotkanie w banku powinniśmy wziąć wszystkie dokumenty związane z numerem kredytów, które chcemy konsolidować. Wymagane jest podanie nr umowy, rachunku do spłaty, należy też posiadać informację co do dokładnego zadłużenia na dzień dzisiejszy. Oczywiście kwotę tą łatwo można uzyskać. Można to zrobić w sposób precyzyjny – udając się do banku, w którym kredyt był zaciągnięty i poprosić o podanie salda kredytowego, lub też można je określić na podstawie harmonogramu rat. Bank, w którym ubiegamy się o konsolidacje może zaproponować także dodatkową kwotę gotówki. Okazać się może, że nawet wtedy rata jest niższa, niż wcześniej wszystkich pojedynczych kredytów. Za wzięciem kredytu konsolidacyjnego przemawia też fakt, dzięki któremu możemy otrzymać dodatkowe pieniądze. Jeśli którychś ze spłacanych kredytów był ubezpieczony możemy liczyć po jego rozliczeniu na zwrot niewykorzystanej kwoty. Z kredytów konsolidacyjnych można skorzystać w momencie, gdy posiadamy karty kredytowe, debety, kredyty gotówkowe czy w koncie, a także i te mieszkaniowe.

 

Kredyt konsolidacyjny, czy zawsze jest opłacalny?

O ile rzeczywiście jest tak, że konsolidacja wiąże się z połączeniem wielu kredytów w jeden i tym samym płaceniem niższych rat. Jednak nie zawsze w ostatecznym rozrachunku okazać się może, że tak naprawdę zapłacimy mniej. Niższa rata może bowiem być związana z dłuższym okresem spłacania. Kredyt konsolidacyjny możemy więc płacić dużo dłużej, niż gdybyśmy płacili po kolei poszczególne kredyty. Jednak nie zawsze tak musi być. Konkurencja wśród banków jest ogromna i z roku na rok coraz większa. Na tym zyskać mogą tylko klienci. Dzięki temu zabiegając o nowych klientów banki są bowiem w stanie obniżyć znacznie oprocentowanie. Wtedy to rozwiązanie to może być bardzo opłacalne. Oczywiście dlatego tak ważne jest porównywanie ofert. Bo dzięki temu możemy wyciągnąć także wnioski, gdzie opłaca się taki kredyt zaciągnąć a gdzie nie. Zwróćmy uwagę nie tylko na oprocentowanie, które tak naprawdę jest tylko jednym z czynnikiem wpływającym na wysokość raty. Ważna jest także prowizja, lub jej brak, a także to czy bank pobiera jakieś dodatkowe koszty za uruchomienie kredytu. Warto zasięgnąć języka i popytać się znajomych czy rodziny. Zawsze jednak w ten sposób możemy uzyskać w najprostszy sposób rzetelną informację. Kredyt konsolidacyjny na pewno opłaca się zaciągnąć w momencie, gdy nasza sytuacja finansowa się pogorszyła i nie jesteśmy w stanie płacić tak wysokich rat jak do tej pory. Należy to jednak zrobić przed powstaniem problemów w spłacie. Potem może bowiem okazać się, że nie otrzymamy już wymarzonego kredytu konsolidacyjnego. Innym sposobem na radzenie sobie z finansowymi, przejściowymi kłopotami jest wniosek do banku o tzw. wakacje kredytowe, lub zawieszenie chociażby jednej części kapitałowej spłaty. Można też negocjować indywidualnie z bankiem. Wszystko jednak w tym przypadku zazwyczaj uzależnione jest od argumentacji.

Zaletami kredytu konsolidacyjnego jest także to, że możemy przenosić swoje zobowiązania negocjować ostateczne warunki. Często jest tak, że otwierając np. darmowe konto zyskujemy jeszcze niższą ratę. Konta natomiast zazwyczaj możemy zamknąć w dowolnym momencie. Ważne jest też to, że możemy biorąc nowy kredyt ustalić raz jeszcze datę spłaty. W momencie gdy wszystkie zobowiązania, które chcemy konsolidować były brane w dużej rozbieżności czasu, zazwyczaj chcemy zmienić datę ich płatności. Po podpisaniu umowy jednak taka opcja jest dodatkowo płatna i uzależniona od oferty danego banku.

You may also like...