Kredyt gotówkowy – co to takiego?

Na przestrzeni kilkunastu lat zauważyć można zmiany w sektorze bankowym. Tak naprawdę widoczne są one z każdym rokiem. Na początku lat 90 ubiegłego wieku, bank był miejscem, do którego Polacy nie przychodzili zbyt często. Oczywiście kredyty brane były w wyjątkowych sytuacjach i na pewno decyzja o ich zaciągnięciu była przemyślana bardzo dokładnie. Wraz z rozwojem, wzrostem gospodarczym i wyższymi zarobkami okazało się, że coraz chętniej nie tylko oszczędzamy czy inwestujemy swoje pieniądze, ale także pożyczamy je. Banki w swojej ofercie posiadają wiele produktów, które dopasowane są do różnych typów klientów.

Chcąc pożyczyć pieniądze możemy zrobić to dziś bez wychodzenia z domu, może być to kredyt w koncie, karta kredytowa, debet. Jednak wciąż najbardziej popularnym jest kredyt gotówkowy. Jest to produkt, który nie jest skomplikowany w obsłudze. Zazwyczaj kwota jego zaczyna się od 1000 do nawet 100 000 czy 150 000 zł, w zależności od oferty. Spłacany zazwyczaj jest w równych ratach a od ich ilości zależny jest koszt jaki przyjdzie nam zapłacić. Kredyt w zależności od oferty podzielony może być na 6 a nawet 120 czy 150 rat. Czym ilość rat jest dłuższa, tym jest niższa. Jednak jednocześnie koszt kredytu jest w ostatecznym rozrachunku wyższy.

Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Wiele z osób, które nie są na bieżąco z tematami bankowymi może zastanawiać się na jaki cel jaki kredyt wziąć. Tak naprawdę, jeśli chcemy uzyskać zwykły kredyt, który będziemy spłacać w comiesięcznych ratach i nie będziemy on przeznaczony na chociażby zakup mieszkania, to możemy wziąć zwykły kredyt gotówkowy. Ten rodzaj pożyczki jest udzielany na dowolny cel. Nie trzeba więc informować podczas składania wniosku kredytowego na jaki cel go przeznaczamy. Nie musimy więc dokumentować banku o tym na co pieniądze były nam potrzebne, przez załączenie chociażby paragonów. Kredyt gotówkowy może więc przeznaczyć na remont mieszkania, na zagraniczne zakupy czy wakacje. Nie ma żadnej różnicy. Oczywiście wyjątek stanowi kredyt przeznaczony na zakup mieszkania. Po prostu bardziej korzystniej jest zaciągnąć na taki cel kredyt hipoteczny, który jest przede wszystkim niżej oprocentowany, a także można otrzymać go na dłuższy czas niż zwykły gotówkowy.

Kredyt gotówkowy może być wypłacany w dwóch formach. Otrzymać możemy go gotówką do ręki, a także w formie przelewu na wskazany przez nas rachunek. Każdy bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy – jest to jeden z najbardziej podstawowych produktów. Na co jednak zwrócić uwagę decydując się na jego zaciągnięcie?

Banki co jakiś czas wprowadzają promocje na swoje produkty. Warto jest więc sprawdzić ofertę, bo ona oczywiście w dużym stopniu może się od siebie różnić. Przydatnym narzędziem jest porównywarka internetowa. Dzięki niej możemy od razu dowiedzieć się gdzie uzyskamy najlepszą ofertę. Porównywarki takie są narzędziem, z którego w większości przypadków można skorzystać w sposób bezpłatny. Od razu możemy uzyskać informację, gdzie zapłacimy najmniej za kredyt. Chcąc się zadłużyć w pierwszej kolejności kierujemy się do banku, w którym mamy swoje konto osobiste. Z badań wynika, że do tego banku jako instytucji mamy po prostu największe zaufanie. Ma to swoje plusy. Biorąc kredyt w swoim banku, w którym mamy konto na które wpływają pieniądze z wynagrodzenia nie musimy bowiem obawiać się formalności. Nie musimy wtedy przynosić zaświadczenia o zarobkach a także cała procedura weryfikacyjna jest dużo krótsza.

 

Kredyt czy pożyczka?

Większa część osób myli pojęcia i często stosuje je naprzemiennie. Jednak kredyt i pożyczka to nie to samo. Kredyt może być udzielany przez instytucje finansowe, czyli banki. Aby go otrzymać spełnić trzeba szereg wymogów, a także należy pozytywnie przejść wszystkie weryfikacje, na podstawie których bank określa klasę ryzyka i ostatecznie to czy możemy go uzyskać. Pożyczka natomiast jest czymś co możemy otrzymać od osoby fizycznej. Na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można, że firm oferujących pożyczki jest coraz więcej. Aby skorzystać z takiej oferty nie trzeba spełniać też aż tylu formalności, jak w banku. Nie jesteśmy sprawdzani chociażby w BIK-u czy w innych miejscach, które mogłyby udzielić informacji o naszych poprzednich zadłużeniach. Pożyczki dostępne są w różnych kwotach. Zazwyczaj jednak skorzystanie z nich związane jest z wyższymi kosztami, choć nie musi być to reguła. Pożyczka jest wyjściem wtedy gdy ze względu na historię kredytową może być nam ciężko otrzymać jakąkolwiek kwotę z banku. Z roku na rok przybywa osób, które miały lub mają problemy z spłacaniem swoich zadłużeń. Być może właśnie dlatego firmy pożyczkowe znajdują się w praktycznie każdym mieście i nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Chcąc skorzystać z pożyczki, najlepiej przed jej zaciągnięciem sprawdzić dokładnie firmę. Dziś nie ma żadnego problemu aby takie informacje sprawdzić samodzielnie w domu za pomocą Internetu. Działalność powinna mieć nie tylko adres siedziby, ale także takie dane jak telefon. I najbezpieczniej, jeśli będzie on stacjonarny. Firma, która posiada stronę internetową, na której widnieje tylko informacja dotycząca adres e-mail może od razu wzbudzić nasze podejrzenie. Dobrze też poznać opinie naszych znajomych czy rodziny. Być może okaże się, że sami kiedyś brali pożyczkę i mogę powiedzieć nam z własnego doświadczenia, gdzie zrobić to najlepiej.

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego czy pożyczki zawsze powinno być dokładnie przemyślane. Wysokość raty nie powinna być dla nas zbyt dużym obciążeniem. Jeśli tak się stanie możemy bowiem mieć problemy ze spłatą. Zaciągając kredyt warto zastanowić się nad wzięciem dodatkowych produktów, które są bezpłatne, takie jak np. konto osobiste. Takie rozwiązanie może być kartą przetargową w obniżeniu oprocentowania czy marży. Oferowane są także karty kredytowe lub ubezpieczenie. Te dwa produkty najlepiej jednak przemyśleć i sprawdzić dokładnie czy aby na pewno możemy z nich zrezygnować nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowe ubezpieczenie kredytu jest także korzystne w niektórych sytuacjach.

You may also like...