Ile zarabia kurier?

Możliwe, że w dobie rozwoju usług z zakresu e-handlu zastanawiasz się nad pracą kuriera? Możliwe, że już wykonujesz tan zawód i zastanawiasz się jak wypadają zarobki w innych przedsiębiorstwach? Tak czy inaczej prezentujemy krótkie podsumowanie faktów dotyczących zarobków kuriera.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad podjęciem pracy na stanowisku kuriera, powinieneś wiedzieć, że zarobki mogą znacznie się różnić, w zależności od formy zatrudnienia. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że najczęściej wysokość pensji zależy od ciebie – od tego, jak szybko uporasz się ze zleceniami. Do tego trzeba być dobrze zorganizowanym, kontaktowym i wysportowanym. Jeśli spełniasz wszystkie warunki możemy przejść do szczegółowej analizy wynagrodzenia.

Od czego zależy różnica w zarobkach?

W tym przypadku, jakim jest praca kuriera, wysokość jego zarobków będzie zależeć głównie od tego, czy dana osoba prowadzi własną działalność gospodarczą, czy też związana jest umową z konkretną firmą kurierską. W sytuacji, kiedy kurier prowadzi własne przedsiębiorstwo, jego zarobki mogą sięgać średnio 3 tysięcy zł brutto. W przypadku pracy na umowę wysokość pensji wypada około 1600 zł netto. Nie znaczy to jednak, że praca na etacie jest aż tak zła. Miesięczna pensja owszem jest niższa, jednak kurier może liczyć na ewentualną premię, lub większe wynagrodzenie uzależnione od ilości rozwiezionych paczek. Kiedy prowadzisz własną działalność musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami jak ubezpieczenie auta, paliwo, ewentualne awarie itd.

Etat czy własna działalność?

Pracującym na etacie firmy kurierskie oferują bardzo zróżnicowane systemy motywacyjne. Premie mogą być przyznawane za jakość obsługi – w którą wlicza się skuteczność doręczeń oraz jakość rozliczeń – lub za pozyskanie nowych klientów. We wszystkich przypadkach premię ustala się tak, aby efektywnie motywowała zatrudnionych do jeszcze większej wydajności w pracy. W sytuacji, gdy prowadzisz własną firmę musisz liczyć się z długą listą wydatków. Może zdarzyć się tak, że na początku potrzebny będzie kredyt lub leasing pojazdu. Pamiętaj również, że na firmę kurierską, która nie wywiązuje się ze swych obowiązków, nakładane się kary umowne, które w ekstremalnych przypadkach potrafią być bardzo wysokie . Tak naprawdę więc wybór zależy od ciebie, od tego jaki charakter pracy ci odpowiada – czy wolisz mieć wyznaczone cele i zorganizowane stanowisko czy też wolisz pracować po swojemu? Musisz dokładnie przeanalizować własne predyspozycje i umiejętności oraz zastanowić się jaka praca lepiej cię zmotywuje.

You may also like...