Gruntowny remont mieszkania, krok po kroku

Jak zaplanować remont?

W życiu każdego z nas nadchodzi taki moment, w którym musi podjąć decyzję o remoncie swojego domu lub mieszkania. Aby wszystko przebiegło bez problemów, powinniśmy na samym początku dokładnie przygotować plan naszego działania związanego z remontem. Warto w planie uwzględnić też wydatki, które poniesiemy na całe przedsięwzięcie. Jeżeli dobrze ułożymy wszystkie czynności związane z gruntownym remontem naszej nieruchomości, to zaoszczędzimy dzięki temu sporo nerwów, pieniędzy oraz czasu.

Pierwszą sprawą jest ocena naszych możliwości finansowych oraz prac remontowych, jakie należy wykonać w domu. Kolejnym etapem jest zakup niezbędnych narzędzi, które będą nam potrzebne podczas remontu. Dzięki zaplanowaniu prac wiemy też, ile w przybliżeniu będziemy potrzebowali materiałów m.in. farb, cementu, gipsu i innych materiałów budowlanych.

W kolejnym etapie powinniśmy pozbyć się z domu na czas remontu wszystkich zbędnych mebli i elementów wystroju naszego mieszkania. Będą one tylko przeszkadzały lub mogą zostać uszkodzone podczas poważniejszych prac. Jeżeli będziemy na podłodze chcieli położyć panele, to powinniśmy najpierw zerwać starą podłogę, a następnie wyrównać i uzupełnić ubytki w posadzce. Dzięki temu po położeniu gąbki izolującej będzie nam znacznie łatwiej równo i stabilnie ułożyć na podłodze panele.

Co warto sprawdzić podczas gruntownego remontu!

Podczas gruntownego remontu warto jest sprawdzić i poprawić stan instalacji elektrycznej. Wszelkie obluzowane gniazdka i włączniki powinniśmy przytwierdzić do ściany i odpowiednio zabezpieczyć przed dalszym obluzowaniem. Dobrze przeprowadzony remont powinien także obejmować wyrównanie wszelkich niedoskonałości na ścianach i suficie. Szczególnie jeżeli remontujemy stary dom, to będziemy mieli sporo roboty przy poprawkach. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na położenie gładzi, która wyrówna ścianę i nada jej gładkości na całej jej powierzchni.

Jeżeli przygotowaliśmy już w odpowiedni sposób ściany. Wszystkie instalacje i gniazdka są poprawione i zabezpieczone, możemy przystąpić do malowania ścian. Pierwszym etapem, który wiele osób pomija i jest to ogromny błąd, jest gruntowanie. Dobrze zagruntowana ściana pozwoli na uzyskanie jednolitego koloru na całej jej powierzchni i zabezpieczy farbę przed łuszczeniem się i odpadaniem. Aby grunt dobrze wysechł, warto jest poczekać nawet do 2 dni. Zapewni nam to idealny podkład pod naszą farbę.

W kolejnym etapie zajmiemy się malowaniem. Warto jest wykorzystać do tego celu nowoczesne farby lateksowe lub z dodatkami ceramicznymi. Dzięki temu zyskamy niezwykle odporną powłokę, którą bez problemu będziemy mogli zmyć wilgotną ściereczką. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym sposobem nakładania farby jest malowanie wałkiem. Malowanie zaczynamy od sufitu. Aby uzyskać najlepszy efekt, powinniśmy nałożyć dwie warstwy farby z odstępem kilku godzin pomiędzy malowaniami.

Następnie możemy zająć się malowaniem ścian. Bardzo ważne jest wykorzystanie taśmy malarskiej, którą oddzielamy powierzchnie o różnych barwach np. sufit od ścian poprzez naklejenie jej na ścianę. Na początek powinniśmy zrobić tzw. odcięcia, czyli pomalować wszystkie te miejsca, do których nie damy rady dotrzeć wałkiem. Do tego celu używamy zwykłego pędzla malarskiego. Warto jest też pomalować wszystkie zakamarki i miejsca np. za grzejnikami. Tak przygotowane ściany możemy pomalować wałkiem i wybraną przez nas farbą. Podobnie jak przy malowaniu sufitu dla uzyskania optymalnej barwy możemy pomalować ściany dwa razy. Należy jednak pamiętać, że farba powinna dobrze wyschnąć przed nakładaniem kolejnych warstw. Tak przeprowadzony remont będzie bardzo efektywny przy jednoczesnym zminimalizowaniu jego kosztów.

You may also like...