Na czym polega konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny jest to stan, gdzie matka dziecka posiada grupę krwi Rh- a ojciec Rh+. W takich przypadkach organizm kobiety traktuje dziecko jak coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Mimo wszystko obecna medycyna jest w stanie poradzić sobie z takimi przypadkami.

Na czym polega konflikt serologiczny?

Podstawą tego stanu jest to, że u niektórych osób w grupie krwi występuje tak zwany antygen D, a u innych go brakuje. Czasami dziecko go dziedziczy po ojcu, gdy jednocześnie jego matka go nie ma. Wtedy organizm matki wykrywa taką nieznaną cząstkę i traktuje jako intruza. Powstają przeciwciała, których zadaniem jest zniszczenie nieznanej cząstki.

kobieta w ciąży

Do takiego wykrycia dochodzi, gdy krew matki zetknie się z krwią płodu. Ma to miejsce dopiero przy samym porodzie lub poronieniu. W związku z tym przy pierwszej ciąży nie pojawia się większe ryzyko dla dziecka. Wstępnie produkowane przeciwciała są zbyt słabe, by przeniknąć barierę łożyskową. Dopiero po czasie od jednego do sześciu miesięcy organizm matki produkuje na tyle silne przeciwciała, które są w stanie przechodzić przez barierę łożyska.

Przy następnych ciążach, organizm matki wie jakie przeciwciała wytwarzać i będą one atakowały czerwone krwinki płodu. To właśnie odpowiedź na to, na czym polega konflikt serologiczny.

Dawniej, gdy medycyna nie była w stanie sobie z tym poradzić, konsekwencją dla płodu mogła być anemia, żółtaczka lub jego obumarcie. Obecnie lekarze są w stanie uratować dziecko lub uniemożliwić powstawanie przeciwciał.

By organizm matki rozpoczął produkowanie przeciwciał, konieczne jest, by krew płodowa przedostała się do jej organizmu. Istnieje wiele czynników, które temu sprzyjają. Najczęściej dochodzi do tego przy:

  • poronieniu
  • krwotokach
  • ciążach pozamacicznych
  • cesarskich cięciach
  • odklejeniu się łożyska

Na czym polega konflikt serologiczny

Obecna medycyna stara się zapobiegać powstawaniu takich konfliktów. Żeby to osiągnąć, podaje się ciężarnym kobietom z grupą krwi Rh- zastrzyk zawierający immunoglobulinę D. Taki zastrzyk uniemożliwia produkowanie przeciwciał skierowanych na dziecko. Podstawą tego jest niszczenie krwinek płodu, które mogłyby przedostawać się do krwiobiegu matki. Taki zastrzyk przeważnie wykonuje się dwa razy. Takie działania wykazują się niemal 100% skutecznością.

W przypadku gdy jednak wystąpi konflikt serologiczny, to konieczne jest stałe monitorowanie przeciwciał w organizmie matki. Dodatkowo należy wykonywać regularne badania USG, które sprawdzą, jak taki konflikt oddziałuje na dziecko. Takie informacje sprawią, że pytanie, na czym polega konflikt serologiczny, zostanie chociaż trochę wyjaśnione. W razie wątpliwości zawsze można zasięgnąć porady lekarskiej.

You may also like...